
Какво трябва да знаеш за лохиите
След появата на бебето в тялото ти настъпват промени, а организмът се пренастройва. Една от тях е появата на лохии и възстановяването на менструалния цикъл.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
След появата на бебето в тялото ти настъпват промени, а организмът се пренастройва. Една от тях е появата на лохии и възстановяването на менструалния цикъл.
Преди се е считало, че нормата е отсъствие на менструация през целия период на кърмене на бебето, като това се е случвало на повечето майки. Така организмът регулира цикъла на готовност за нова бременност и защитава майката от нежелано забременяване, докато кърми бебето. Това е и така познатия метод на естествена контрацепция, който се дължи на повишените нива на хормона пролактин.
Към днешна дата обаче върху организма на жената и най-вече върху хормоналния му фон влияние оказват много различни фактори – стрес, прием на определени лекарства, медикаментозна стимулация на раждането, ранно отбиване на бебето и др. Точно поради тези причини няма как да се установи точно закономерност около обстоятелствата при връщането на цикъла.
Затова най-общо казано при всяка майка това се случва по различно време и зависи от особеностите на организма. И все пак първият фактор, който оказва влияние е храненето на детето – ако то е естествено, то неминуемо ще се отрази на възстановяването на менструацията.
Веднага след раждането хипофизната жлеза започва да произвежда хормона пролактин, който отговаря за производството на кърма. Наред с тази си функция, той изпълнява и още една – да потиска яйчниковата дейност и в частност съзряването на нови яйцеклетки, което води до отсъст вие на овулация и липса на менструация. За да се движи всичко според природните закони, тялото следи внимателно процеса на кърмене и реагира спрямо него. Ако по някаква причина интензивността на лактацията намалее – бебето не суче редовно, гърдите се цедят спорадично, а малкото се храни само два пъти в денонощие и т. н. , нивото на пролактин драстично се снишава. Като пряко следствие от това яйчниците се „събуждат“ и възстановяват производството на полови хормони, а от там и идването на цикъла.
В началото е напълно нормално всичко, свързано с менструацията ти да се случва по различен начин. Първо да идва през 30-40 дни, да е оскъдна, да намалеят болките, ако преди това е била болезнена, или пък точно обратното – да започне да ти идва два пъти в месеца, да е по-продължителна или с по-силни болки.
Като правило лекарите приемат, че е естествено цикълът да идва в интервали между 21 и 35 дни, като нормалната периодичност може да се възстановява в продължение на 2 до 6 менструации. И тук отново всичко е свързано с храненето на бебето. Ако продължаваш да кърмиш, цикълът може да е колеблив през целия период, независимо дали той е 6 месеца или две години. Важно е да посещаваш редовно гинеколога си и да следиш здравето си.
Както вече стана ясно нормално е да има някои колебания, но ако нещо те притесни непременно потърси мнение на специалист. Особено внимание е необходимо, ако си спряла да кърмиш преди няколко месеца, а менструалният цикъл не се възстановява или е наличен, но се отделя твърде оскъден и различен по вид секрет. Такова нарушение обикновено се свързва с хиперпролактинемия (повишено производство на хормона пролкатин), за което основна причина се явява нарушение във функциите на щитовидната жлеза. От подобен проблем са застрашени най-вече жени, които и преди раждането са имали проблеми с въпросната жлеза. За да бъде поставена точна диагноза е необходимо да се направят: кръвен анализ на нивата на пролактин и хормоните на щитовидната жлеза, както и томография на хипофизата. Добрата новина е, че ако се установят нарушения, то те могат успешно да бъдат повлияни и отстранени.
ВАЖНО
Репродуктивната система е основата на женското здраве. Грижите за бебето обикновено отнемат цялото ти внимание, но не бива да забравяш, че твоето здраве е в основата не само на личното ти благополучие, но и на това на мъничето.
Именно затова не пропускай годишните консултации с гинеколог и мамолог.
Всяка бременна си мечтае за леко раждане с усмивка и това е постижимо със...
Най-вероятно вече си чувала репликата „Веднъж секцио – винаги секцио“. Но не...
У нас трудно може да се говори за раждане в поза, по-различна от...
Раждане, започнало от самосебе си и протичащо според биологичните закони, е...
Всички сме чели и чували, че майките умеят да различават плача на бебетата –...
Защо трябва да откликвате винаги на бебешкия плач? Всички бебета плачат...
Време е за първите социални реакции на вашето бебе. Бебето във втория месец...
Синът ми е на два месеца, а наскоро свекър ми го сложи на стол и го държа в...
Чувството за хумор не е заложено генетично, то се научава. Мама и таткото...
Правилно ли се развива бебето ми в третия месец? Достатъчно ли се храни? Преди...
Понякога плодът расте по-голям от очакванията (твоите и на акушер-гинеколога)....
Под положение на плода се разбира неговото разположение в матката. А това има...
Най-вероятно вече си чувала репликата „Веднъж секцио – винаги секцио“. Но не...
Вероятно всяка родила вече жена ще ти каже нещо различно, усещанията и прага на...
Кампанията цели да насърчи четенето при децата чрез вълнуващи инициативи и...