
Ах, това голямо бебе
Понякога плодът расте по-голям от очакванията (твоите и на акушер-гинеколога). Защо се случва и как да износиш и родиш малкото-голямо човече.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Понякога плодът расте по-голям от очакванията (твоите и на акушер-гинеколога). Защо се случва и как да износиш и родиш малкото-голямо човече.
Отговор: Най-благоприятно е раждането да се случи между 39–41-ва гестационна седмица. Ако закъснението след термина е 2–3 дни, не се притеснявай. Задължително обаче посети гинеколога си, за да те прегледа. Колкото повече подминаваш определената дата (седмица, 10 дни...), рисковете за нероденото дете се увеличават. Приема се, че съществува опасност за здравето на бебетата, родени след 42-та седмица, затова с помощта на медикаменти се възбужда родилен процес чрез т.нар. индукция.
След 41-42 г. с. има вероятност вътрематочната среда да започне да се влошава. Стареещата плацента не доставя съответното количество хранителни компоненти и кислород, а околоплодната течност намалява. В тези условия развитието на плода се затруднява и раждането трябва да се предизвика. Най-често това става медикаментозно след като майката постъпи в избрания от нея родилен дом. Много често преносването е следствие от неточното определяне на термина, затова закъснения от няколко дни и дори седмица не са тревожни, но се налага ежедневно проследяване на състоянието на бебето.
При около 17% от жените (т.е. при всяка 6-а жена) бременността завършва чрез индукция на раждането.
При преносената бременност вътрематочната среда започва да се влошава, плацентата старее, околоплодната течност намалява и това крие рискове за правилното развитие на сърдечно-съдовата, нервната, дихателната и отделителната системи на бебето.
Преносените бебета обикновено са със суха, сбръчкана кожа, имат дълги нокти и коса. Те имат повишена чувствителност към недостига на кислород, поради високата степен на зрялост на главния мозък.
Ако плацентата не снабдява бебето с достатъчно кислород, то започва да страда.
Плътните кости на черепа по-трудно се приспособяват към родовите пътища на майката, което повишава риска от родова травма.
При преносените деца по-често възниква такова усложнение като аспирация на околоплодна течност, която пък често е замърсена от изхвърления мекониум още в утробата. Това обикновено се случва с бебетата, преживели стрес, например при намален приток на кислород и трудно раждане.
Здравето на очакваното бебе зависи и от това как ще премине бременността. Ето...
Няма приятна болка. Но главоболието по време на бременност трябва да бъде...
Бременността е стрес и изпитание за организма, а при наличие на хронични...
Какво ще рече хипертонус на матката? Доколко това е опасно? Какво трябва да се...
Няма приятна болка. Но главоболието по време на бременност трябва да бъде...
Бременна си и се чудиш дали трябва да започнеш да подготвяш гърдите си за...
С трепет очакваш момента, когато ще усетиш първото движение на бебето. И търсиш...
Понякога леките изменения в обичайното меню помагат на бъдещата майка да се...
Повечето бъдещи родители дълго обсъждат с кой лекар, в коя болница ще бъде...
Често едно от неприятните явления през бременността е констипацията (запекът).
Малко бременни се замислят, че ежедневната им физическа активност има огромно...
Всяка бременна си мечтае за леко раждане с усмивка и това е постижимо със...
Много хора се притесняват да не напълнеят или да не изхарчат спестяванията си...