С използването на този сайт Вие приемате, че той използва „бисквитки" за подобряване на Вашето преживяване, персонализиране на рекламите и анализ на посещаемостта. Моля прочетете нашите Условия, Политика за бисквитки и Политика за защита на личните данни. разбрах

Колбасите в детското меню

Колбасите никога не са имали репутация на особено здравословна храна и това не...

Планиране на бременността

Ако планираш бременността си и нямаш търпение да видиш по-скоро двете чертички,...

Лекарства по време на бременност – безопасно ли е?

През 9-те месеца бъдещата майка особено внимателно следи за своето здраве. И в...

Лимон и розмарин за повече концентрация

Миризмите, които вдишвате, може значително да повлияят на настроението и...

Последно посещение: Дата и час: Вто Ное 12, 2019 2:31 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 160 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 22, 2010 12:15 am 
бърборко

Честно казано, когато се майтапех всяко лято, че май ще се кърмим до следващото не очаквах да станат ....3 лета :lol:
Ето че, Кати духна 3 свещички на тортата и уморена от щурия купон цял ден се приспа с едноминутно цок от мамешкия млечен бар :wink:
Та си мисля дали да споменавам другото лято.... :grinning: :grinning: :grinning:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 22, 2010 12:26 pm 
прохождащ
Аватар

maminkavania не ме плаши, аз си мислех да кърмя до 6ия месец но въобще не бях наясно как се отбива. Сега се надявам до кроя на май да отбия и ако не успея ще умра на мъка, че цяло лято трябва да се кърмим.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 22, 2010 12:30 pm 
любопитко

Ми то не е страшно, моята Анджи е на 2 годинки и 4 месеца и още се кърмим сутрин и вечер :)

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 22, 2010 2:56 pm 
бърборко

smakkky написа:
maminkavania не ме плаши, аз си мислех да кърмя до 6ия месец но въобще не бях наясно как се отбива. Сега се надявам до кроя на май да отбия и ако не успея ще умра на мъка, че цяло лято трябва да се кърмим.

Няма страшно-то това е приятна дейност за нас! :wink: Ако за теб не е приятно кърменето или се чувстваш притисната от други обстоятелства да отбиеш до май месец мога само да ти пожелая успех - дано и детенцето да е готово за тази промяна!
Идеи за отбиване подробно има описани тук: http://xedra.wordpress.com/2010/01/01/weaning/

Аз просто оставих по-голямата част в отбиването в ръцете на детето, тоест чакам тя сама да престане да търси да суче. На практика сме в процес на отбиване, което става бавно и плавно във времето. Вече иска да суче само колкото да се приспи или при събуждане. За нас това, че се кърмим е просто малка (няколкоминутна :lol: ) част от ежедневието, която за нея си е напълно естествена част от живота, а за мен е прелюбопитна новост в моя. :lol: :lol:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 23, 2010 11:52 am 
прохождащ
Аватар

В началото много държах да кърмя и положих доста усилия. Сега искам тя сама да се откаже, но тя не се отказва, а дори започна да ме използва като биберон. Иска едва ли не цяла нощ цицата да и е в устата без да суче. Тва за мен е неприятно и затова искам вече да я отбивам. Тя така се е вкопчила в тия цици, доставя и удоволствие просто да си я държи в устата.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 23, 2010 4:31 pm 
бърборко

Само през нощта ли проявява такава привързаност?
Разбираемо е да си уморена и отегчена от това положение. Успяваш ли да спиш?

Понеже дъщеря ми също я оставих сама да се откаже, се учудих, че и след годинката ме търсеше за сукане често.
През нощта се будеше най-малко по два пъти и скоро установих, че не е от глад, а посуквайки по-лесно заспива отново, тоест, че съм "биберон" :D
Нейното легло е до нашето. Събужда се през нощта, изправя се и ме търси сънена. Аз се надигам, вземам я при мен и й давам да суче. Като видя, че се унася, леко си измъквам гърдата от устата й и ако е заспала дълбоко я местя обратно в нейното легло. Доста често, обаче съм била толкова сънена и аз, че просто съм заспивала и така до сутринта спяхме гушнати. Когато стана на 2 годинки установих, че вече не се буди през нощта нито веднъж и се изненадах, защото вече бях свикнала с тоя ритъм.
Помня, че и големият ми син така се будеше, посукваше, пускаше гърдата, но не и мен - държеше ме с ръчичка и се будеше, ако усетеше, че се опитвам да се преместя или да преместя него.
Има деца, които просто трудно преминават през фазите на съня и ако са свикнали да заспиват сучейки, отново търсят същия начин да се приспят. Понякога помага, ако им се даде да гушкат нещо - играчка, одеалце, понякога може и биберон да им се даде да посучат малко или шише с вода (ако наистина не става дума за будене от глад), едно време малкия ми син пък се успокояваше, ако татко му в просъница запее "Аз съм Сънчо" :lol: , а други просто не признават друго освен вкусната си майка :lol: :lol: :lol:

При всички положения, колкото и дълго да ни се вижда в момента, всъщност всички неща в бебешкия живот са временни...Всяка промяна в живота ни с бебето ни се струва огромна, важна, даже се притесняваме от времето (примерно колко дълго може едно дете да иска да суче), но когато сме изминали пътя и погледнем назад се оказва, че е минал само миг и ни се иска да сме били спокойни да го изживеем и да му се насладим...поне с мен е така.

Поради това, че давах на дъщеря ми да суче, когато поиска и има нужда, срещнах различни отношения и мнения на хора, за които това е необичайно и си дадох сметка колко много чувство на вина се вменява на децата, ако те са по-различни, ако не правят нещо като другите или колкото другите деца...Видях как това е насаждано от нашите майки и в нашите глави:"Не прави така, защото ще ти се смеят децата!", "Я, се засрами - вече си голям!" или "Не можеш това или онова, защото си малък!"...Едно дете няма свободата да бъде себе си и да се развива според своя си ритъм, зачитането на личността му е нулево - на него се гледа като на нещо незряло, неспособно, недоразвито, на нещо, което може да се дресира, лесно да се манипулира или пък абсолютно да се неглижира, защото какво му разбира главата...Невероятно е колко малко забелязваме децата си всъщност, увлечени да се справяме с куп техни "проблеми"...
Някои познати чистосърдечно мислеха, че не я отбивам, защото "не мога", тоест тя ме мъчи и тероризира, други пък точно обратното - мислят, че аз насилствено я карам да суче и упражнявам някаква нездрава обсесия...Мисля, че кърменето на "по-голямо" дете е едно от нещата, които не могат да се разберат, ако не са изпитани лично. А лично може да се изпита, ако дадем шанс на детето ни да ни въвлече в това без да се срахуваме, че ще сбъркаме някъде, защото кърменето е негова територия, то е негова нужда. Да, майката може да я контролира, има властта да вземе решение, но има и избор как да го прави (отбиването, в случая). Има една мисъл, че кърменето е "нещо, на което бебето учи нас" :D Определено бебето се появява на света с инстинктивния рефлекс да суче, а майката е тази, която се учи как да задоволява нуждата му...

Лелееее, как съм се "разприказвала"....сори! :oops:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 23, 2010 5:07 pm 
фурия
Аватар

Ванче, невероятен пост! Много ми хареса!

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 23, 2010 11:25 pm 
прохождащ
Аватар

Ваня, много хубав пост наистина. Съгласна съм с теб за това, че другите хора много се бъркат в отношението на майката към детето, по отношение на кърмене и други характерни за детето особености, като правят коментари. Аз самата винаги съм се дразнила от това което обществото налага като начин на мислене и как едва ли не трябва да се съобразявам с това което мислят другите. В момента най-много се дразня на една майка, която непрекъснато сравнява нейното дете с моето и прави коментари от рода на "само два зъба ли имате", или "ех, златно дете си имам" защото нейното спи повече н-р и т.н За мен това са проявя на сериозни комплекси.
По отношение на кърменето не искам да спирам, защото другите се чудят или коментират, просто детето ми иска като заспива не просто да суче, а да държи зърното в устата си по 10-15мин, може и повече докато заспи. Съответно зърната са ми толкова изсмукани и чувствителни, че ми е неприятно. В същото време отказва да се храни нормално, абе направо не яде и АМ не иска. Това не може да продължава повече и трябва някак си да започне да яде повече, направо не знам какви ще са кръвните й резултати като стане на 1г, а това е другия месец. Нощно време не спя нормално, защото се буди често и очаква пак да заспива като държи в уста зърното, и ако реша да я извадя започва да реве. Иначе за яденето, днес изяде едно сухарче и четвърт филийка с 1/4 жълътк. Това за целия ден. Не иска каши, или овесени ядки с плод, нито пюрета от какво живее не знам. Изобщо рядко изяжда 50-100гр от това, което съм и приготвила или купила.
Ти имаш три деца, всички ли си кърмила до късна възраст?

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 25, 2010 1:50 pm 
бърборко

smakkky, ако детенцето е жизнено, с добър тен на кожата и килограмите са в норма няма основания за големи притеснения - остава да видите кръвните резултати и да продължите захранването по-спокойно.
Има значение колко точно кърмения имате през деня. От това, което споделяш, разбирам, че нямате изцяло заменето хранене, а кърмата също е храна, която засища и задоволява глада и жаждата, така че детето оже да си се чувства добре и доволно от живота. :lol:
Мога само някои идей да подхвърля за предизвикване на интерес към друга храна: предлагане на разни нови храни, предлагане от вашата храна, когато вие ядете (дребните обичат да подражават и да бъркат по чуждите чинии), самостоятелното ядене - някои деца искат сами да се хранят (на моите им давах да бъркат с лъжица в пюрето или да ядат с ръце от кашата, или разсипвах трохичи по масата, в резултат много рано успяха да си улучат устата ефективно и гордостта, че могат сами ги подтикваше и към повече хапване като количество).
Дъщеря ми също на тази възраст не ядеше много (половин филийка намазана с нещо и половин банан, примерно, за деня), но просто беше период, в който ядеше малко и еднообразни неща - имаше около 5 пъти кърмене през деня и 2-3 през нощта, но понеже всичко си беше в нормата като здравословно състояние и развитие не й се притеснявах.

Да, и трите деца са кърмени. Момчетата по една година. Тогава в книгите, които имах четях за това, че след 6-тия месец в кърмата "няма нищо полезно", че след годинката "отбиването е трудно" и затова като започнах захранването замествах едно кърмене с друга храна. Бяха на кърма до края на 5-тия месец и после започнах да захранвам първо да замествам обедното кърмене с пюре, после следобедното с каша, вечерното с АМ...На една годинка не сучеха от мен, но шишето с АМ или кисело мляко им стана пръв приятел, особено на големия ми син - имаше един период, когато беше почти на 2 год., през който отказа всякаква друга храна и изпиваше по 4 шишета мляко на ден и ръфаше ябълки...след няколко месеца прояде отново, но така му се беше преситил организма с мляко (кисело), че няколко години не близна такова. :lol:

Дъщеричката ми беше на кърма, без дори вода да пие, шест месеца, започнах да я захранвам в началото на седмия, но й давах да суче и не замествах изцяло кърменето, а допълвах храната. Вече се бях поинтересувала за състава на кърмата и бях наясно, че тя винаги е полезна, независимо на каква възраст е детето. Няма на пазара мляко с такова неоспоримо качество и абсолютен баланс за мазнини, въглихедрати и белтъци, няма и такива видове, каквито са в майчиното мляко, така че нямах намерение да замествам моето мляко с друго. Да не говорим за имостимулаторите или витамините, които никое друго мляко не предлага.
Предлагах и, разбира се, кисело мляко, сирене, но до скоро въобще не й харесваха.
Знам, че един от страховете на майките е, че кърмата не е достатъчна да задоволи порастналите нужди на детския организъм от хранителни и други вещества. През първата година този страх е неоснователен, а колкото по-ненасилствено става въвеждането на нови храни, според вкуса на детето след това, толкова по-успешно ще премине този преходен период.

За през нощта - това постоянно сукане и често будене е уморително. Може да се пробвате да създадете някакъв друг навик за заспиване (отнема време, аз не съм се пробвала с дъщерята, явно или имам висок праг на търпимост или съм се уморила след опита с момчетата :roll: , но подхвърлям само идейки) - спане с таткото, пеене на песнички, бутане напред-назад в количката и спане там, носене в слинг или "кенгуру", докато заспи, гушкане на любима играчка. При тия мурафети първите дни ще има плач и ако е много продължителен и стресиращ се оставят мурафетите за по-натам. Освен това всеки метод търпи дни и нощи на изключения - ако мъчително никнат зъбите или боледува си се лепва пак за майката и гърдите. И през цялото "обучение" много утешителни думи - говорене много - мама е уморена, гърдите я болят, ето сега дебелака Сънчо ти е "кацнал на очичките" и те се затварят (това много работеше при малкия ни син :lol: )- знам ли, все нещо ще проработи (само не прилагам лъжи и манипулации от сорта "няма вече мляко, млякото е гадно, лошо, развалено, стига си сукал-ще ти стане еди-какво-си, няма мазане на гърди с гадни работи - обаче , междудругото, това е един начин за отбиване, де, не че го препоръчвам и т.н. - както се казва "само истината с любов" и нежен гласец).

Надявам се да не съм досадила с дългото си писание. Само споделям разни неща от мой и чужд опит и не искам да се натрапвам. Просто ми се иска всяка майка да е уверена, че може да се справи с всяка ситуация спокойно и да успее да се наслади на всеки етап от живота с детето си, независимо от някои неудобства. Винаги има някакъв начин да се премине плавно от един режим на друг - даже самите деца подсказват начина (не ми беше хрумвало, например, че ще заменя дневното кърмене на 2-год. ми щерка с редене на пъзели :lol: ).

п.п. Ако гърдите ти са болезнени или много чувствителни (на мен ми се случва по време на цикъла - понякога откачам направо-такова ми е хормонално разтропано, че категорично съм й отказвала да суче, ама все пак е по-голяма и се утешава с татко си и едно детско), може да ги държиш "на въздух", ако обстановката вкъщи позволява (аз не нося вкъщи сутиен и ми е много освобождаващо :lol: ) или да ги мажеш с нещо (Лансинох, примерно, може и да ги успокои)....

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 25, 2010 10:21 pm 
прохождащ
Аватар

МамаВаня, много ти благодаря за отговора и идеите, които споделяш. В действителност, дъщеря ми си качва килограми в норма. Пухкава е откакто се е родила, аз все се шегувам че сигурно от запасите си живее. :lol:
Кърменията на ден варират и са толкова кратки, по 2-3мин. В момента избиват горните зъби и може и затова съвсем да отказва да яде. Иначе през нощта по 2-3 си суче в полусън. Нямаме режим на хранене през деня, явно и аз не можах да изградя такъв. Сега от 1 април сме на кухня и ще се опитам да въведа такъв.
Нейното яден на твърда храна е 5-6 малки лъжици. Определено обича да се храни сама и оставям на масата да си взима хляб, грах, морков. Въпросът е че 3-4 грахчета или няколко резанчета морков не и доставят необходимите витамини, така си мисля. Много рядко да изяде едно цяло резанче ябълка. Иначе хляб много обича да яде, но не мисля че е толкова полезно, а и се притеснявам да не страда от наднормено тегло един ден ако прекалява с тия тестени неща. Макар, че четох как за бебета не важи, но все пак. Отказва обаче всякакви бебешки храни като пюрета, каши, иска да яде от нашето ядене и все сочи с пръст към нещата които не стават за нея. Така пишейки си мисля, че проблема не е нерешим. Трябва да си сменим менюто и да готвим според това, което може да яде тя. А това което остава да преборя е да седи докато се храни, че само се гоним иначе.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 13, 2010 1:58 pm 
бърборко

smakkky , как сте? Прояде ли бузанката повече от "3-4 грахчета"? :lol:
Правихте ли изследвания?

Дълбоко(с)мислен кърмачески разговор:
Кати:"Мамо, искам да туткам!"(да суча)
Аз:"Защо, бе мила?"
Кати:"Застото така!!!" :lol:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 13, 2010 10:50 pm 
прохождащ
Аватар

Хапва малко повече, но общо взето всеки ден е различно. Все още суче особено нощно време, с което няма да ми намалее кърмата. Но определено имам по-малко и приема и АМ. Не винаги, но като види зор пие.

Твоята сладурана е много сладка. Иначе вече разбира за циците, като я питаш и дърпа блузата :lol:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 14, 2010 10:08 am 

Здравейте ние сме на 4 месеца и все още се кърмим надявам се и аз да мога да си го кармя до годинка поне.Аз искам да ви попитам след като ги кармим нашите бебчета кога се захранват :)

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 14, 2010 10:38 am 
любопитко

stasy321 написа:
Здравейте ние сме на 4 месеца и все още се кърмим надявам се и аз да мога да си го кармя до годинка поне.Аз искам да ви попитам след като ги кармим нашите бебчета кога се захранват :)

Здравей, хубаво е ако имаш достатъчно кърма да изчакате със захранването до към шестият месец :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 15, 2010 8:56 am 
бърборко

stasy321, чудесно е, че се кърмите!
Препоръчително е детето да е само на кърма през първите 6 месеца от живота си.
Периода между 4 и 7 месец е най-подходящ за захранване по принцип, зависи от готовността на детето и общото му развитие.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 160 мнения ]  Модератор: galka2 Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]