Дали процесът по отбиване не протича прекалено бързо за бебето?
Наблюдавайте бебето ви за признаци на стрес; то ще ви покаже ако процесът по отбиването се развива прекалено бързо за него.
• появяване на нов или повишаване на вече съществуващ страх от разделяне
• повишен плач, хленчене, прилепване към вас или внезапно раздразнение
• внезапно повишаване на нощните събуждания
• хапане, ако преди това не е имало
• появяване на ново или повишаване на вече съществуващо привързване към плюшени играчки или одеало
• започване на смукане на палец или биберон
• стомашни болки, запек, повръщане, отказ да яде
• появяване на нова или повишаване на вече съществуваща отчужденост
Доктор Уилям Сиърс споменава в една от книгите си, че определено поведение на детето, иначе казано, отчужденост, агресия, прекомерна възбуденост, честа смяна на настроенията и други, всичко това може да бъде “заболяване” в следствие на преждевременното отбиване. Той говори за отбиването като “възмъжаване”, което включва етап на готовност. Отбиването не би трябвало да е откъсване от майката, а по- скоро етап, в който детето се чувства “толкова пълноценно и право, че то е в състояние да се справи без каквато и да е друга връзка” и е готово да премине към друга фаза. Отбиването на дете, преди да му е настъпило времето, може да накара детето да се чувства непълноценно и би могло да нарани чувството му на доверие, според д-р Сиърс. Той вярва, че за голяма част от тези типове поведения, корените могат да бъдат проследени назад до преждевременното отбиване и подтикване на детето към самостоятелност без то да е напълно готово.
Готовността за отбиване е крайпътен камък в развитието и някой деца го достигат преди други. Ако изглежда, че вашето дете се отбива прекалено бързо (или пък вие проявявате рано желание да го отбиете - кърменето е двупосочна връзка) няма причина да забавяте процеса или дори да го поддържате. Няма нужда да започвате отново всички сесии на кърменето. Но бихте могли, ако искате, да продължите с тези, от които ви се струва че детето се нуждае най- много. Или пък, не му предлагайте да го кърмите изобщо, но не му отказвайте в момента, когато то иска отчаяно. Нагласяйте се според него и се опитвайте да разберете нуждите на детето си.
Ако детето ви има затруднения с отбиването, тогава времето ще е най- доброто лекарство. Може да откриете, че ако изчакате още малко време, детето ви ще е по- подготвено за този важен момент и целия процес ще бъде по- лесен. Може би сега просто не е точният момент.
|